Gençler

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİ TASARLA

Türkiye genelindeki üniversitelerde sürdürülen “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” projesi ve yarışmasıyla Rönesans Holding “sürdürülebilirlik” anlayışı ve gelecek vizyonunu gençlerle paylaşıyor.

Sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, kentsel gelişim, yenilikçi fikir ve detay çözümü, ileri üretim ve atık yönetimi, görsel tasarım ve sosyal sürdürülebilirlikgibi farklı kriterler açısından değerlendirilen projelerden kazananlar para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma imkanı da kazanıyor. 2018’de dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmaya bugüne kadar yaklaşık 20 bin öğrenci katıldı. Hedef ise 5 yıl içinde 100 bin gence ulaşmak.

Sürdürülebilirlik seminerleri

Geleneksel olarak gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” projesi, bu yıl 4 yaşında. Proje, gençlere yaratıcılık ve kendi geleceklerini tasarlama fırsatı sunarken, yeşil ve çevre dostu malzeme kullanımı ile yapım teknikleri konusunda alternatif fikirlerin ortaya çıkmasını da destekliyor.

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” projesi kapsamında her dönem, Türkiye’nin dört bir yanında “Sürdürülebilirlik Seminerleri” düzenleniyor. Bu seminerler aracılığıyla Van’dan Amasya’ya, Trabzon’dan Manisa’ya Anadolu’nun farklı illerindeki üniversitelerinde okuyan mimarlık ve mühendislik öğrencileriyle bir araya gelen Rönesans Holding yetkilileri, grubun iş yapış temellerini oluşturan sürdürülebilirlik vizyonu ile global bilgi birikimini gençlere aktarıyor.

Yarışma her yıl Kasım ayında başlıyor

Türkiye’de genç mimar ve mühendisleri keşfetmeyi amaçlayan “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması için başvurular Kasım ayında başlayacak.

Her yıl yüzlerce farklı üniversiteden öğrencilerin başvurduğu yarışmaya katılmak için tek şart, Türkiye’de üniversitede eğitimine devam ediyor olmak.

Sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, kentsel gelişim, yenilikçi fikir ve detay çözümü, ileri üretim ve atık yönetimi, görsel tasarım ve sosyal sürdürülebilirlikgibi farklı kriterler açısından değerlendirilen projelerden kazananlar özel bir ödül töreniyle açıklanıyor. Kazanan öğrencileri para ödülünün yanı sıra Rönesans Holding bünyesinde staj yapma imkanı da bekliyor.

GENÇ KEŞİF PROGRAMI: PUSULA

Pusula, üniversitelerin lisans bölümünden mezun gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmak, eğitim hayatı ile iş hayatı arasında ara kesit olarak kurgulanmış bir programdır.

Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen ve Rönesans bünyesinde iş imkânı sağlayan sosyal sorumluluk projesi olan Pusula 2016 yılı Mayıs ayında başladı. Bugüne kadar 340 öğrenci programa dahil oldu ve bu öğrencilerin yaklaşık %50’si çalışma hayatına Rönesans’ta devam ediyor.

Pusula’ya katılım Koşulları

 • Türkiye Üniversitelerinden 2017 veya 2018 yılında mezun olmuş olmanızı,
 • 25 yaşını aşmamış olmanızı,
 • Videonuzu yükleyerek sizi tanımamızı sağlamanızı,
 • Pusula ile aramıza katılmak için aşağıdaki bölümlerden mezun olmanızı bekliyoruz.
 • Matematik, Sosyoloji, Felsefe, Psikoloji, Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine
 • Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği/ Elektrik Elektronik Mühendisliği,
 • Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık İşletmesi, İç Mimarlık

Başvuru için

 • Bu linkten ön başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Ön başvurudan sonra katılım koşullarınız değerlendirilecek ve kabul edilirse size onay gelecektir.
 • Ön başvuru sürecini başarıyla tamamlayan adaylar sisteme giriş yapıp video, öz geçmiş ve mezuniyet belgelerini yükleyecekler.
 • Başvuru bu şekilde tamamlanmış olacak.

Pusula Takvimi
1 Mart 2018

Başvuru Başlangıç Tarihi
1 Mayıs 2018

Video Değerlendirmelerinin Başlangıç Tarihi
1 Temmuz 2018

Yüz Yüze Mülakatların Başlangıç Tarihi
31 Ağustos 2018

Pusula Başvuru Sisteminin Kapanması
1 Kasım 2018

2018-2019 Dönemi Pusula İş Başı Tarihi

GÖNÜLLÜLÜK PROGRAMLARI

1. Meslek Lisesi Koçları

“20 gönüllü Rönesans çalışanı ile 90 kız öğrenciye mentorluk”

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği işbirliği ile yürütülen Meslek Lisesi Koçları Projesine, Rönesans Gönüllü Takımı da 20 gönüllü koçu ile destek veriyor. Küçükyalı Endüstri ve Teknik Meslek Lisesi’nin, İnşaat Teknolojileri Bölümü’nde okuyan 90 kız öğrenciye mentörlük yapan Rönesans çalışanlarından oluşan gönüllü koçlar, öğrencilerin bir yandan sosyalleşmelerine ve gelişimlerine destek olurken, bir yandan da rol model olarak mesleki gelişimlerinde rehberlik ederek bir yılda 750 gönüllülük saatine erişiyor.

2. Sürdürülebilir Yaşam Projesi

“800 ortaokul öğrencisine Rönesanslılardan çevre eğitimi”

Sürdürülebilir Yaşam Projesi, çocukların küçük yaşlardan itibaren sürdürülebilirlik kavramı üzerinde düşünmelerini sağlamak ve yaşadıkları çevreyle ilgili farkındalıklarını geliştirmelerine destek olmak amacı ile Rönesans Gönüllü Takımı üyeleri tarafından geliştirildi. İnteraktif sınıf içi etkinlikler ve eğlenceli eğitim materyallerinden oluşan proje, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile ortaokullarda uygulandı, Rönesans çalışanları, 800 öğrenciye çevre eğitimi verdi.