Eğitim

EĞİTİM VAKFI

RÖNESANS EĞİTİM VAKFI

2009 yılında kurulan Rönesans Eğitim Vakfı (REV), Rönesans Holding Onursal Başkanı Bekir Ilıcak başta olmak üzere, Ilıcak Ailesi’nin girişimleri ve destekleriyle kuruldu ve “bilginin üstünlüğü”ne olan inançla faaliyetlerini sürdürüyor.

Rönesans Eğitim Vakfı, öncelikle gençlerin kendi potansiyellerini fark etmelerini hedeflerken, çalışmalarını da bu kapsamda oluşturuyor. Gençlerin çok yönlü, bilinçli ve üretken bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak hedefiyle farklı eğitim programları ve sosyal projeler hayata geçirmeyi sürdürüyor. Bugüne kadar 6500 öğrenciye karşılıksız burs veren Vakıf, REV, benimsediği görev ilkeleri kapsamında, başta eğitim olmak üzere, birçok alanda faaliyete geçirdiği sosyal projeler ve kalıcı eserleri ile geleceğe katkıda bulunmayı kendine misyon ediniyor.

www.rev.org.tr

REV BURS PROGRAMI

Rönesans Eğitim Vakfı’nın kuruluşundan bu yana yürütülen ve temel faaliyetleri içerisinde yer alan REV Burs Programı, bugüne kadar 6.500 öğrenciye karşılıksız burs imkanı sundu. Bu rakamı hızla artırmayı hedefleyen vakıf, online teknolojilerin imkanlarından da faydalanıyor. Burs programı, maddi eğitim desteği sağlamanın yanı sıra, online eğitim platformu ve gönüllülük çalışmalarıyla, gençlerin kişisel gelişimlerini destekleyecek şekilde çok yönlü tasarlandı. Bu kapsamda bursiyerler yılda 20 bin gönüllülük saatine ulaştı. Çocuklardan çevreye, sağlıktan eğitime ve yaşlılığa onlarca farklı sosyal proje içinde yer alan gençlerin yarattıkları bu sosyal faydayla vakfın dokunduğu insan ve alan sayısı da katlanarak büyüyor.

REV AKADEMİ

Vakfı benzerlerinden ayıran bir diğer imkan REV Akademi – Kişisel Gelişim Programı. Burs programından faydalanan gençlerin bireysel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla oluşturulan akademi, uzaktan eğitim teknolojileri aracılığıyla online eğitim sağlıyor. Böylece öğrenciler için kişisel gelişimde, zaman ve mekan sınırlarını kaldıran akademi, onlara nitelikli ve kalıcı bir öğrenme fırsatı sunuyor. Platformda, gençlere yılda toplam 3 bin saat eğitim veriliyor.

Program kapsamında, gençlerin Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler konusunda gerekli farkındalığı sağlamaları için ayrıca hazırlanan eğitim filmi, 2016 yılında REV Akademi’nin yanı sıra vakfın sosyal mecralarında da yayınlandı. Eğitimi izleyen bursiyerlere, belirledikleri hedefler doğrultusunda sosyal projeler geliştirmeleri konusunda da destek verildi.

KALICI ESERLER

TED RÖNESANS KOLEJİ

Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Derneği (TED) işbirliğiyle kurulan TED Rönesans Koleji, ilk kez 2014 – 2015 eğitim öğretim yılında öğrencileri ile buluştu. 38 milyon TL tutarında bir yatırım ve 1200 öğrenci kapasitesi ile İstanbul’da kurulan kolej, yabancı dil eğitimine önem vererek, öğrencilerinin akademik ve sosyal gelişimi için gerekli tüm olanakları sunuyor. TED Rönesans Koleji’nde eğitim, spor ve sanat etkinlikleri iç içe tasarlandı. Bu çerçevede, okulun kapalı alanında 300 kişilik çok amaçlı bir salon, bir kapalı spor salonu, bir beden eğitimi salonu, jimnastik ve bale salonları, bireysel müzik odaları, bando ve orkestra odaları, sanat atölyeleri, hobi ve etkinlik alanları bulunuyor. Daha sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen TED Rönesans Koleji, Kantinsiz Okul Projesi’ni hayata geçirdi ve doğa dostu binasıyla da Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından verilen, dünyanın çevre alanındaki en önemli gönüllü sertifikalarından biri olan, LEED (Enerji ve Çevre Tasarımında Öncülük) Altın Sertifikası’nı almaya hak kazanan, Türkiye’deki ilk özel okul oldu.

www.tedronesans.k12.tr

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ DARENDE BEKİR ILICAK MESLEK YÜKSEKOKULU

Rönesans Eğitim Vakfı (REV), 2011 yılında Malatya İnönü Üniversitesi’ne bağış protokolü çerçevesinde hibe edilen “Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu”nu eğitime kazandırdı.

Çağın gereklerine uygun farklı bölümleri de çatısı altında bulunduran bu okulda öğrencilere, REV Burs Programı kapsamında aynı zamanda eğitim desteği sağlanıyor.

Okuldaki 4 ana bölüm şu şekilde: İnşaat Teknolojisi, Harita ve Kadastro, Gıda Teknolojisi ve Optisyenlik.

KERİMAN ÇETİNKAYA ANAOKULU

Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Kahramanmaraş’ta inşa edilen Keriman Çetinkaya Anaokulu, 2014-2015 eğitim öğretim yılında eğitime başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Eğitime Yüzde Yüz Destek” kampanyası kapsamında, 8 derslik ve 150 öğrenci kapasitesi ile inşa edilen okul, Kahramanmaraş Valiliği’ne bağışlandı.

TED ÜNİVERSİTESİ AYŞE ILICAK KÜTÜPHANESİ

Rönesans Holding’in katkılarıyla TED Üniversitesi içinde kurulan ve toplamda 525 m² kapalı alan sahip olan kütüphane, kullanıcılarına yaklaşık olarak 12 bin kitap ve 150 süreli yayın kaynağı sunuyor olmakla birlikte; titizlikle seçilen elektronik gereçler, tarama terminalleri, kablosuz ağ ve hızlı ve güvenli bir İnternet erişimi ile de dijital kaynaklara ulaşma olanağı sağlıyor.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ YÜKSEL AKIN MESLEK YÜKSEKOKULU

Amasya Üniversitesi Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu, Rönesans Eğitim Vakfı’nın, Amasya Üniversitesi, Taşova Kaymakamlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Amasya Valiliği ile gerçekleştirdiği protokol çerçevesinde hayata geçti. 4 katlı ve 3.780 m² inşaat alanına sahip 12 derslikli yüksekokulunun yapımı tamamlandıktan sonra okul, üniversite yönetimine bağışladı.